• Gilaboru Hazırlanışı

   

  • Gilaboru meyvesi (gilaburu) ağacından toplanıldıktan sonra, muhafaza edildiği bidonlarda su içerisinde bekletilir . Gilaboru  meyvelerinin bekletildiği suya başka bir şey katılmaz. Bidonun içindeki su kesinlikle içilmez, meyveler bidondan alınıp bittikten sonra bu su atılır. ( ürün hakkında bilgi sahibi olmayan bazı satıcılar bu su da içilir diye tavsiyede bulunuyor kesinlikle yanlış bilgidir)
  • Bekleyen Gilaboru (gilaburu) meyvesi su içerisinde(su sıcaklığı 0-15 derece arasında olmalı) serin  ve güneş görmeyen bir yerde muhafaza edilmesi kaydı ile 10-11 ay tazeliğini koruyabilir. Havaların sıcak olduğu yaz aylarında buz dolabında muhafaza edilmesi tavsiye edilir.
  •  Su içerisinden alınan gilaboru bir süzgeç yada kevgir üzerinde önce yıkanır daha sonra ezilerek suyu çıkartılır. veya katı meyve sıkacağı ile suyu sıkılır. Gilaboru suyu sıkılmadan meyveleri yenerek de tüketilebilir.
  •  Günde  700 gr-800 gr Gilaboru meyvesi  kullanmanız tavsiye edilir. 700– 800 gr meyvenin ezilmesi ile yaklaşık 2,5 – 3 su bardağı(yarım litre)  gilaboru öz suyu elde edilir.  Bu suya 2 bardak kadar da içme suyu ilave edilir. Toplamda 1 litre gilaboru suyu hazırlamış olduk.
  • Hazırlanan gilaboru suyunun, yarısının  sabah aç karna, yarısının da akşam yemeğinden önce veya yatmadan önce içilmesi tavsiye edilir. Aldığınız meyve bitene kadar aralıksız her gün içmeniz tavsiye edilir.
  • Hazırladığınız Gilaboru (gilaburu) suyunu, 24 saat içerisinde tüketmenizi tavsiye ederiz. Almış olduğunuz meyvelerin tamamını bir seferde suyunu kesinlikle sıkmayınız . Bir gün içerisinde kullanacağınız kadar meyvenin suyunu sıkınız. Bekleyen meyvenin suyunu da buzdolabında muhafaza ediniz.
  • Gilaboru (gilaburu) meyvesi size kargo ile teslim edilmişse, kargoya vermeden önce bizim tarafımızdan  bidon içerisindeki suyun bir kısmı boşaltılacaktır. Ürünü teslim alınca bidon içerisindeki suyun tamamını boşaltıp tekrardan bidonun tamamını su ile doldurunuz.  Gilaboru (gilaburu) meyvesinin  ekşimsi bir kokusu vardır.
  •  Gilaboru meyvesinden şifa olarak faydalanabilmek için meyvesini, taze olarak sıkıp içmek en doğru yöntemdir. Meyve suyu olarak satışı yapılan gilaboru, asla meyvesinden elde ettiğiniz gilaboru suyu kadar fayda sağlamayacaktır.
  • Firmamız dan aldığınız Gilaboru meyvesi, Gürpınar- Gesi (Kayseri) yöresinin meyvesidir.  Kendi bahçemizden ve komşu bahçelerimizden aldığımız ürünleri sizlere ulaştırıyoruz. Yöremizde yetişen Gilaboru meyvesini, 2006 yılından bugüne kadar e-ticaret ile satışını gerçekleştiriyoruz.  Şifa olmasını dilerim…